Jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu ręki?

Złamana ręka – jak udzielić pierwszej pomocy?

Każda aktywność fizyczna, potknięcie czy pośpiech w pracy mogą prowadzić do złamania kończyn. W takiej sytuacji osoba poszkodowana odczuwa ogromny ból w obrębie uszkodzonej części ciała. Bardzo ważne jest zatem to, aby jak najszybciej udzielić jej pierwszej pomocy. Podjęcie właściwych kroków pozwala nie tylko na częściowe zminimalizowanie bólu, lecz także często chroni przed kalectwem pourazowym. Rzetelna wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest bezcenna. Warto się zapoznać z tym artykułem jak i również zainteresować szkoleniem z pierwszej pomocy.

Czym charakteryzują się złamania?

W medycynie złamania są definiowane jako przerwanie ciągłości tkanki kostnej w wyniku urazu, który to przekraczał granice jej elastyczności. Złamania są one kwalifikowane na podstawie:

  • towarzyszących im uszkodzeń
  • przebiegu szczeliny złamania
  • wzajemnego położenia względem siebie odłamów kostnych

Złamane fragmenty kostne są ostre i w związku z tym stanowią poważne zagrożenie dla tkanek miękkich oraz naczyń krwionośnych i nerwowych znajdujących się w okolicy złamania. W przypadku złamania niezwykle ważne jest udzielenie pierwszej pomocy, właściwe unieruchomienie złamanej kości oraz szybki transport rannego do szpitala.

Jak udzielić pierwszej pomocy podczas złamania ręki?

Na początek należy zawsze ocenić bezpieczeństwo miejsca zdarzenia oraz sprawdzić czynności życiowe poszkodowanego. W tym celu trzeba sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha. Często zdarza się bowiem tak, że groźnie wyglądające urazy kończyn odwracają uwagę od możliwych współistniejących obrażeń, które to mogą zagrażać życiu.

Po ocenie stanu poszkodowanego należy czym prędzej unieruchomić kończynę w możliwie komfortowy oraz stabilny sposób. Bardzo ważne jest to, aby podczas wykonywania tej czynności nie powodować u poszkodowanego niepotrzebnych wstrząsów oraz ruchów. Zapobiega to bowiem przemieszczaniu się kości, a dolegliwości bólowe są wówczas mniejsze.

Unieruchomienie kończyny górnej powinno odbywać się w pozycji najwygodniejszej dla poszkodowanej osoby. Gdy doszło do złamania otwartego to przed unieruchomieniem kości, ranę trzeba koniecznie zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

Do właściwego unieruchomienia ręki doskonale nadają się druciane szyny, które można w bardzo łatwy sposób dopasować do kształtu i położenia kończyny. Jeżeli nie dysponujemy takim sprzętem, to wówczas stabilizację złamanej kości można wykonać za pomocą przedmiotów znajdujących się pod ręką. Może to być deska, kij, złożony koc lub odzież.

Do unieruchomienia ręki doskonale nadaje się też chusta trójkątna lub prowizoryczny temblak. Można go wykonać, w bardzo szybki sposób wywijając podkoszulek, sweter czy kurtkę poszkodowanego.

Jeśli jest to możliwe, ze złamanej ręki warto usunąć biżuterię, a w szczególnie pierścionki i bransoletki, gdyż gdy dojdzie do obrzęku, to będzie to niemożliwe.

Bardzo ważne jest, aby podczas udzielania pierwszej pomocy nie rozbierać poszkodowanego oraz nie prostować złamanej ręki. Trzeba też zapewnić mu komfort cieplny, wsparcie psychiczne oraz regularnie monitorować jego stan. Nie należy mu podawać jedzenia i picia. Może się bowiem okazać, że złamanie będzie wymagało wykonania zabiegu operacyjnego, który wiąże się ze znieczuleniem ogólnym podawanym na czczo.

Co prawda złamania same w sobie nie stanowią zazwyczaj zagrożenia życia, ale są one bardzo bolesne, więc warto czym prędzej pomóc cierpiącej osobie.