pierwsza pomoc u dziecka

Pierwsza pomoc u dziecka – podstawowe zasady resuscytacji

Nauczenie się udzielania pierwszej pomocy dziecku jest obowiązkiem każdego odpowiedzialnego rodzica. Wśród czynności ratujących życie najbardziej istotna jest najczęściej resuscytacja, która przywraca zatrzymane krążenie doprowadzające m. in. tlen do mózgu. Jak przeprowadzić resuscytacje u dzieci? Przeczytajcie poniżej.

Gdy serce przestaje bić, rozpoczyna się szereg procesów w ciele, które ostatecznie mogą doprowadzić do śmierci organizmu. Dlatego, gdy tylko zdiagnozujemy ten niebezpieczny stan, musimy zrobić wszystko, aby mięsień sercowy został ponownie uruchomiony do pompowania życiodajnej krwi rozprowadzającej tlen po naszym organizmie. Jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy dziecku?

Po pierwsze, poproś o pomoc

Po pierwsze, gdy widzimy, że dziecko najprawdopodobniej potrzebuje resuscytacji, zawołajmy po pomoc zanim przystąpimy do jakichkolwiek czynności. Poprośmy osoby z otoczenia o zatelefonowanie na pogotowie i/oraz o zabezpieczenie otoczenia przed potencjalnym niebezpieczeństwem (ma to znaczenie szczególnie w przypadku wypadków samochodowych). Jeśli zdarzenie odbywa się w domu, należy poprosić osobę z otoczenia o zebranie potrzebnych informacji: czy w pobliżu znajduje się przedmiot, którym dziecko mogło się zadławić? Czy ugryzł je owad? Czy wypiło coś niebezpiecznego? Czy zwymiotowało? Wszystkie te informacje mogą okazać się przydatne, gdy przyjadą ratownicy medyczni. Na podstawie uzyskanych informacji szybciej podejmą decyzję o podaniu odpowiednich lekarstw.

Udrożnienie dróg oddechowych, sztuczne oddychanie i ucisk klatki piersiowej u dziecka

Pierwszą czynnością, którą należy podjąć podczas resuscytacji, to udrożnienie dróg oddechowych. Należy usunąć ewentualne ciała obce, które mogą tam tkwić, a następnie odchylić żuchwę do tyłu. Następnie, sprawdzamy,czy dziecko oddycha. Jeśli nie rejestrujemy prawidłowego oddechu u dziecka, należy wtłoczyć 5 oddechów do ust dziecka, ściśle przylegając swoimi ustami do ust dziecka. Jeśli dziecko po tej czynności nadal nie oddycha, należy wykonać 30 ucisków na klatkę piersiową. Następnie wtłaczamy 2 kolejne oddechy do buzi dziecka. Sprawdzamy, czy maluch oddycha. Jeśli nie, przystępujemy do następnej serii trzydziestu ucisków na klatkę piersiową. Czynności przeprowadzamy do momentu powrotu oddechu i innych oznak życiowych lub do momentu, gdy zmieni nas pomocnik z otoczenia lub do momentu przybycia wykwalifikowanych służb ratowniczych. Naturalnym zakończeniem czynności jest również wyczerpanie własnych sił.

Jak uciskać klatkę piersiową dziecka podczas udzielania mu pierwszej pomocy?

Jest to jedna z najtrudniejszych czynności podczas udzielania pomocy. Aby nauczyć się prawidłowo lokalizować wyrostek mieczykowaty, który powinien być poddawany masażowi serca, warto odbyć kurs pierwszej pomocy dla dzieci. Tylko w praktyce zdobędziemy nawyk wyszukiwania odpowiedniego miejsca do uciskania.

Czym różni się resuscytacja dziecka od resuscytacji dorosłych?

Resuscytacja dziecka może zostać przeprowadzona na tych samych zasadach, na jakich przeprowadzamy ją u dorosłych. Należy jednak zawsze zdawać sobie sprawę z tego, że przepływ krwi przez serce do mózgu zostaje upośledzony lub zatrzymany głównie przez problem z oddychaniem. U dorosłych natomiast jest to częściej zawał serca lub udar mózgu. Dlatego, aby przyspieszyć ratowanie życia, należy rozpocząć od wtłaczania oddechów ratowniczych do klatki piersiowej dziecka.

*Specjalistyczne informacje o tym, jak wygląda pierwsza pomoc u dziecka, zdobędziemy, gdy udamy się na profesjonalny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Warto skorzystać z oferty jednej ze szkół, które organizują takie kursy, aby przećwiczyć procedurę udzielania pierwszej pomocy. Statystyki pokazują, że po odbyciu kursu wzrasta szansa na udzielenie pomocy osobie potrzebującej wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.