pierwsza pomoc przedmedyczna

Na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna – podstawowe zasady

Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności, które może (a wręcz powinna) wykonać każda osoba będąca świadkiem sytuacji, w której jest zagrożone czyjeś życie. Nie trzeba być zawodowym ratownikiem ani mieć medycznego wykształcenia. Nie trzeba też obawiać się konsekwencji: zgodnie z prawem nie można ukarać kogoś, kto przy próbie ratowania życia popełni błąd.

Są jednak pewne żelazne zasady, których powinno się przestrzegać, przystępując do działania.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Na miejscu wypadku w pierwszej kolejności musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli istnieje ryzyko, że coś ci się stanie, nie musisz podejmować działań. Nie wbiegaj do płonącego domu ani pod koła samochodu. Unikaj kontaktu z krwią i śliną. Chroń się przed zarażeniem, ubierając rękawiczki i stosując maseczkę.

Jeśli nie możesz zapewnić sobie bezpieczeństwa, po prostu jak najszybciej wezwij pomoc.

Gdy możesz działać bez narażania się, zabezpiecz miejsce zdarzenia. Czy wypadek miał związek z prądem elektrycznym? Trzeba odciąć jego dopływ. Wypadek na drodze? W miarę możliwości rozmieść oznaczenia ostrzegawcze, ubierz kamizelkę odblaskową. Poinformuj osoby w otoczeniu o zagrożeniu. Poproś kogoś o pomoc.

Chodzi o to, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której osoba udzielająca pomocy sama będzie poszkodowana.

Rozpoznanie sytuacji

Spróbuj się zorientować, co się wydarzyło. Musisz przede wszystkim sprawdzić:

  • ilu jest poszkodowanych,
  • czy oddychają,
  • czy są przytomni,
  • czy krwawią.

Te informacje są potrzebne dyspozytorowi, którego zaraz zawiadomisz o wypadku. Na tej podstawie oceni, ile i jakich karetek przysłać oraz czy jest potrzebna policja lub straż pożarna.

Wezwanie pomocy

Już wiesz, co się wydarzyło i jak wygląda sytuacja. Teraz jest moment na zadzwonienie pod numer 112 i przekazanie wszystkich zebranych informacji. Ważne: nie można się rozłączać! To dyspozytor zakończy rozmowę po przyjęciu zgłoszenia.

Czas przystąpić do działania

W miarę możliwości nie przemieszczaj poszkodowanego. Jeśli jest przytomny, opatruj go w zastanej pozycji. Jest nieprzytomny? Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź, czy oddycha. Jeśli tak – możesz ułożyć go na boku, najlepiej w pozycji bocznej ustalonej, i obserwować. Jeśli nie – połóż tę osobę na plecach i przystąp do wykonywania RKO, czyli uciskania klatki piersiowej i oddechów ratowniczych. Podawanie leków zostaw ratownikom medycznym i lekarzom, nie rób tego na własną rękę.

Najlepiej wiedzieć na pewno

Jest wiele powszechnie dostępnych materiałów o tym, jak udzielać pierwszej pomocy. Niestety większość z nich to sama teoria, w dodatku przedstawiona ogólnikowo. Jeśli poważnie podchodzisz do sytuacji zagrożeń, przyda ci się kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Oprócz teorii zawiera on ćwiczenia praktyczne i pozorowane akcje ratunkowe. Po kursie KPP możesz przystąpić do egzaminu państwowego i uzyskać tytuł ratownika.

Można też poszukać podstawowego szkolenia, aby odświeżyć sobie wiedzę o pierwszej pomocy. Zwróć uwagę, czy instruktor ma ukończony kurs instruktorski EFR (Emergency First Reponse). Dzięki temu masz pewność, że szkolenie będzie przeprowadzone profesjonalnie i zdobędziesz rzetelne, aktualne informacje.